Dobré dopoledne, dnes je čtvrtek 13.12.2018, Svátek má Lucie a zítra Lýdie

Co byste měli dnes udělat pro to, aby pro Vás umělá inteligence nebyla hrozbou, aby byla příležitostí

ui1Akademičtí pracovníci EPI s.r.o. se otázce aplikace umělé inteligence a jejími dopady zabývají několik let. Umělé inteligence se obávají velikáni současné vědy a techniky.  Jak chápou tento fenomén ve své práci akademičtí pracovníci EPI s.r.o.? Umělá inteligence může být grandiózním tvůrcem nového způsobu našeho života. Je třeba si uvědomit, že umělá inteligence se postupně vyformuje svými zkušenostmi s řešením situací, do níž se dostane. Roboti s umělou inteligencí budou tedy formováni v první fázi lidmi. Ti je sestavují a od nich se umělá inteligence bude učit. I když se to zdá nyní úsměvné, to nejdůležitější je, aby roboti s umělou inteligencí uměli rozeznat dobro a zlo.

Za mezník ve vývoji umělé inteligence lze považovat okamžik, kdy se bude umět umělá inteligence sama obnovovat a rozvíjet.  Okamžik, kdy si začne software umělé inteligence psát svůj software.

Roboty nejprve nahradí stereotypní manuální práce, ale později, ještě za života generace Z, a tedy i našich současných studentů, nahradí umělá inteligence i většinu administrativních a manažerských pozic. Dokonce i mnozí technici se středním vzděláním, dnes tak vyhledávaní, jsou v ohrožení. Plné osazení továren roboty může zkomplikovat trh práce, ale pro správně kvalifikovanou pracovní sílu to nebude problém. Pro tuto skupinu lidí to bude příležitost.

To, čeho se Stephen Hawking a další vědci obávají, je zneužití umělé inteligence a vymknutí se umělé inteligence z područí člověka.

ui2První nebezpečí tohoto druhu je již na světě. Armády světa mají k dispozici výsledky výzkumů, které umožňují plné nasazení robotů s umělou inteligencí do pozemních vojenských operací i do vzdušných vojenských sil (drony, letadla s autonomním řízením atd.). Umělá inteligence může být nástrojem kybernetické války s nedozírnými následky. I malé státy mohou pomocí levných kybernetických zbraní ohrožovat státy velké. Vidíme, že může dojít k vojenskému konfliktu nové generace.

Hlavní výzvou před naší civilizací je tedy napsat pro umělou inteligenci správná pravidla. Ještě složitější však bude tato pravidla udržet funkční. Pozitivní přínos umělé inteligence je tedy v rukou těch, kdo ji vytváří.

Pro další rozvoj umělé inteligence platí: vyhraje ten, kdo ji co nejrychleji vyvine, co nejsilnější a nejschopnější pro obecné použití. Takových firem moc nebude, protože pro dosažení kvality umělé inteligence je potřeba ohromný počet uživatelů, který ji bude používat a tím i „krmit“. Je tedy již dnes jisté, že se vytvoří určitá forma oligarchie několika firem, které budou schopné vytvořit výkonnou umělou inteligenci, kterou bude moci následně každý ve svých aplikacích použít.

Musíme si položit otázku:

Nakolik je zde nebezpečí, že se páni všech robotů nakonec nestanou pány nad všemi lidskými bytostmi?

Naši absolventi budou umělou inteligenci zavádět a budou s ní žít. Proto je součástí našeho aplikovaného výzkumu a jejich vzdělávání na naší vysoké škole.

Zveme všechny zájemce, aby se na tomto vývoji spolu s námi podíleli.

Novinky

Den otevřených dveří

12. 1. 2019 | 8:00 - 12:00

Ukázky učebních textů

Ukázka výstupních prací

Právě si stránky prohlíží

Právě přítomno: 231 hostů a žádný člen