Dobré ráno, dnes je středa 18.9.2019, Svátek má Kryštof a zítra Zita

Podle čeho si vybrat vzdělávací instituci na MBA, MSc., nebo BBA?

V současné době je v ČR veliká nabídka MBA studií. Jak se v této nabídce orientovat? Každý uchazeč se musí nejprve rozhodnout, zda chce absolvovat studium s účastí ve vzdělávací instituci, nebo studium prostřednictvím internetových technologií.

Ve vyspělých zemích s tradicí MBA trvá MBA studium obvykle 4 semestry. V ČR je standardní doba studia 2 semestry a podle našich zkušeností ještě jeden semestr potřebuje obvykle posluchač na dokončení disertační práce, závěrečné zkoušky a promoce. Kratší doba studia je vždy na úkor rozsahu vybudovaných znalostí a kompetencí posluchače. Takové studium je smysluplné v případě, že jde především o získání titulu. Avšak doba studia musí být uvedená na diplomu a ani u zaměstnavatele nevzbudí důvěru například 7 měsíční, nebo i kratší studium.

Studium organizované prostřednictvím seminářů v místě působení vzdělávací instituce:

Pokud má uchazeč možnost účastnit se seminářů v místě vzdělávací instituce, je třeba, aby mu vzdělávací instituce podala minimálně následující informace:

  1. Protože několik seminářů, byť s vynikajícími lektory nemůže z časových důvodů obsáhnout potřebný rozsah učiva a dokonce i praktických aplikací, je třeba, abyste si ověřili, že instituce dodá studentovi kvalitní studijní texty v písemné, nebo elektronické formě a další podpůrnou studijní dokumentaci, nebo alespoň stručný obsah takových textů, které dostanete.
  2. Neváhejte a zavolejte si na informace do dané instituce. Z takové konverzace rychle zjistíte, zda máte na druhé straně telefonu opravdového specialistu. Poptejte se na podporu, kterou v průběhu studia od instituce průběžně dostanete. Často se stává, že na webu najdete mimořádně kvalitní garanty předmětů, ale v průběhu studia, mimo několik desítek minut na semináři, je k dispozici nemáte.
  3. Vzneste také dotaz, za jak dlouho bude odpovídáno na vaše dotazy podané prostřednictvím e-mailu a kdo Vám bude k dispozici kdykoliv na telefonu v období mezi semináři.
  4. Vzdělávací instituce, která si je jistá úrovní svých absolventů Vám jistě na požádání umožní seznámit se se závěrečnými pracemi absolventů (až na výjimky, kdy jde o práce s utajovanými skutečnostmi, nebo citlivé údaje podniku, nebo GDPR).

Když si podle těchto kritérií porovnáte nabídku několika vzdělávacích institucí, máte užitečný nástroj pro Vaše rozhodování.

Studium prostřednictvím internetových technologií (v ČR se vžilo označení  on-line studium)

Tato forma studia je velice účinná, protože studium si organizuje pod vedením vzdělávací instituce sám student. A pokud je ve své profesi odborníkem, může si pod vedením tutorů studium dokonale přizpůsobit svým požadavkům, požadavkům zaměstnavatele a také požadavkem na svůj plánovaný kariérní růst. Vzdělávací instituce jej ale musí vybavit takovými učebními nástroji, aby jeho studium mohlo probíhat v domácí studovně, a pokud možno také na svém pracovišti.

Od takové vzdělávací instituce si vyžádejte informace, zda budete mít k dispozici:

  1. Elektronické studijní texty, které jsou před zahájením kurzu doplněné o poslední poznatky z oboru ve všech modulech (předmětech). Ověřte si, že autory těchto textů jsou skutečně ti skvělí tutoři, na jejichž profesní zkušenosti se máte spoléhat, a jakou úroveň má další doporučená studijní dokumentace.
  2. Systém průběžného individuálního vedení studenta studiem s plnou podporou telefonické a e-mailové komunikace se skutečnými odborníky, garanty a tutory předmětů a s organizátory studia,
  3. Samodiagnostické testy, které vám umožní průběžně studovat dodanou dokumentaci a vznášet dotazy,
  4. Vzneste také dotaz, za jak dlouho bude odpovídáno na vaše dotazy podané prostřednictvím e-mailu a kdo Vám bude k dispozici kdykoliv na telefonu v období mezi semináři.
  5. Vyžádejte si informace o týmu pro podporu zpracování závěrečné práce a pro přípravu na disertační zkoušky
  6. I v tomto případě Vám vzdělávací instituce, která si je jistá úrovní svých absolventů, jistě na požádání umožní seznámit se se závěrečnými pracemi absolventů (až na výjimky, kdy jde o práce s utajovanými skutečnostmi, nebo citlivé údaje podniku, nebo GDPR).

Když si podle těchto kritérií porovnáte nabídku několika vzdělávacích institucí, máte užitečný nástroj pro Vaše rozhodování.

Protože náklady na studium MBA, MSc.,  nebo BBA jsou vysoké, jistě čekáváte, že Vás studium posune jak v oblasti profesních znalostí, tak i v oblasti rozvoje osobnosti mezi elitu specialistů v oboru.

O tom, že jste absolventi takového studia, nemůže mluvit jen diplom. O tom musíte své okolí neustále přesvědčovat svojí osobností.  Výběr správné vzdělávací instituce je z tohoto pohledu kritickým faktorem Vašeho úspěchu.

Novinky

Den otevřených dveří

5. 10. 2019 | 8:00 - 12:00

Ukázky učebních textů

Ukázka závěrečných prací